Samuel Hahnemann řekl, že naší úlohou je obnovit zdraví. H. nikdy nehovořil o chorobě. Lidé se ptají – máte lék na tu či tu chorobu? Jen o chorobě všichni hovoří… Ale my léčíme chorého člověka, ne chorobu.

Co je to choroba? Proč vzniká?

Život je kontinuální proces, který vyžaduje nekončící aktivitu. Neustálé udržování, přizpůsobování a vývoj. Jak to dělá? Udržuje se, přizpůsobuje a vyvíjí. Stejně jako řeka i život proudí briskně, proměnlivě a bez ustání. Jelikož život novostí překypuje neustále, nemůžeme mu porozumět. Z toho důvodu často žijeme velice fádně, postupně propadneme letargii, mentálně i fyzicky zošklivíme (zchřadneme) a obalíme se tukem.

Život tvoří vztah k věcem, lidem, myšlenkám. A pokud k oněm vztahům nepřistupujeme správně, neodvratně vyvstanou rozpory.

Čili: Choroba je odklon od normálního stavu zdraví. Tomu je třeba porozumět.

Co je nemoc? Slyšela jsem velmi zajímavé vyjádření: Nemoc je intenzifikovaná odpověď na život, je to krize, kdy selžeme v přizpůsobování.

Když nebudeme dobře rozumět tomu, co je to nemoc, nemocný člověk, nepomůžeme, nebudeme dobří homeopaté.

Co je zdraví ? Je to stav, kdy člověk je v pohodě a zároveň vykonává všechny potřebné funkce těla.

První aforismus Organonu! Vrátit nemocného do stavu zdravého člověka.

 

Pár slov k léčebnému procesu:

Nemoc je mechanismus, jímž tělo prosazuje svou moudrost a oznamuje své potřeby. Nemoc nikdy není statická. Je to dynamický proces, měnící se v každém okamžiku. Léčení je také proces, nikdy jednotlivá událost.

Je třeba mít na paměti, že mnoho věcí může vést k uzdravení a nemusíme si nutně představovat, že naše vlastní přispění je více či méně důležité než cokoliv jiného. Léčení se může jevit jako užívání léku, ale samotný konzultační proces poskytuje příležitost k léčebnému vztahu. Pro mnohé, již samotné rozhodnutí vyhledat pomoc, je prvním zásadním krokem na dlouhé cestě léčení.

Homeopat pan Burnett s oblibou říkával, že pokud se žebřík užívá k dosažení výšek, pak všechny jeho příčky jsou stejně důležité.

Skutečné uzdravování představuje růst vědomí, otevřenou vnímavost a návrat k sobě. Cokoliv jiného je pouze symptomem úlevy.

Informace

MUDr. Zuzana Čajková

 

Foto      

 

Ordinace klasické homeopatie v Olomouci

Úzká 6 (v centru Olomouce, za Priorem)  

telefon :  739 656 151 

e-mail  :  homeopatie.olomouc@seznam.cz    

web     :  www.homeopatie-olomouc.cz           

 

Ordinace klasické homeopatie v Novém Malíně (Šumperk)

Centrum Spirála, Nový Malín 43

telefon :  739 656 151 

e-mail  :  homeopatie.olomouc@seznam.cz    

web     :  www.homeopatie-olomouc.cz    

všechna práva vyhrazena © MUDr.Zuzana Čajková | Cesta k homeopatii | Jak léčí homeopatie | Články, přednášky | Co léčím | Kontakt